menu

Nitrasyon

Yüzey sertleştirme işlemidir. Azot atomlarının çelik yüzeyine difüze edilmesiyle yüzeyde aşınma direncinin yüksek olduğu bir tabaka oluşturulur. Genellikle düşük karbonlu ve nitrür oluşturma özelliğine sahip çeliklerde uygulanır.

Alümünyum, Krom , Molibden , Vanadyum , Tungsten, Mangan ve Titanyum elementleri nitrür yapıcı elementlerdir. İşlem düşük sıcaklıklarda (480 - 540 derece) Azot bakımından zengin  tuz banyosu ya da gaz ortamındayapılır. Talep edilen derinliğe ve sertliğe göre  1 ila 100 saat arası işlem uygulanır. yüzeyden içeriye doğru 7-15 mikron arasında bir nitrür tabakası oluşturulur. 

Nitrürleme işleme çökelme sertleşmesine danyanmaktadır , bu sebebpten ötürü seçilelen süreye dikkat etmek önemlidir. Nitrasyon işlemine tabi tutulan çelikler yükseksıcaklıklara kadar sertliğini kaybetmez ve aşınma mukavemetleri çok yüksektir. Yüksek yüzey kalitesi sayesinde sürtünme katsayısı düşüktür ve bu sayadece yapışmayı engeller geciktirir. Distorsiyon yapmaz yüksek basınc altında olduğundan yorulma mukavemetleri çok yüksektir.